Není to sen, ale může to být pro každého reálná skutečnost. Stále se zvyšující nájmy obecních a nájemních bytů nutí jejich obyvatele k zamyšlení, jestli není lepší vzít osud do vlastních rukou a pořídit si vlastní bydlení. U levnějších domů se splátky hypotéky velmi často podobají výši nájemného, nebo jsou dokonce nižší. S tím rozdílem, že v případě koupi vlastní nemovitosti každý splácí svůj majetek a nesponzoruje jejího majitele.
V neposlední řadě ve vlastním domě lze mnohem lépe regulovat náklady, než u nájemního bydlení. Vlastníci nájemních domů, pokud v nich sami nebydlí, nemají žádný důvod tyto domy zateplovat. Přináší to pro ně vysoké náklady, které se jim nevrátí. Náklady za topení jsou největší nákladovou položkou, která každému z nás tahá ročně desetitisíce korun z kapsy.
Hypotéku si dnes může vzít téměř každý, kdo nemá záznam v registru dlužníků. Nízké splátky hypoték umožňují, aby si nemovitost koupil téměř každý, kdo má i jen průměrné příjmy a netluče mu obden na dveře exekutor. Hypotéky lze použít na koupi nemovitosti, nebo na její rekonstrukci. Některé banky stále ještě poskytují hypotéku, která pokryje 100 % tržní ceny nemovitosti. Hypotékou, nebo úvěrem ze stavebního spoření lze uhradit i provize realitní kanceláře, a proto se stává nutností vlastnit hotové peníze při pořízení vlastního bydlení stále méně potřebnou.
Je ovšem velkým omylem většiny lidí, pokud považují za hlavní kritérium při poskytnutí hypotéky výši úrokové sazby. I větší úrok může znamenat menší výši měsíční splátky, pokud má banka nižší poplatek za vedení účtu, nebo tyto poplatky odpustí zcela. Případně nepožaduje životní pojistku. Nejlepší je porovnat nabídku jednotlivých bank prostřednictvím zkušeného finančního poradce, který má v nabídce více bankovních produktů a je schopen vyhledat skutečně ty nejlepší podmínky. Hypotéku lze získat až na 45 let a by měla být splacena do 65 let výjimečně do 70 let. Minimální výše hypotéky se pohybuje od 200 000–300 000 Kč a její horní hranice je omezena jen schopností žadatele takovou hypotéku splácet. Stále více lidí také kupuje nemovitosti jako formu investice, aby si zajistili bezstarostné staří, nebo se postarali o své blízké.
Tato forma investice je mnohonásobně výhodnější, než ukládání peněz na termínované účty, které nepředstavují téměř žádné zhodnocení. Příjmy dosahované pronájmem z koupených nemovitostí podléhají pouze cca. 10% dani z příjmu bez povinnosti platit sociální a zdravotní pojištění. Nemovitost, kterou koupíte prostřednictvím realitní kanceláře, můžete s její pomocí také obratem pronajmout a zařídit tak, aby nájemníci spláceli hypotéku za vás. Je ovšem třeba počítat také s možností, že dojde k výpadku při obsazení vaší nemovitosti. Pro takový případ je třeba mít dostatečnou rezervu, aby byly pokryty náklady spojené s úhradou služeb správci objektu. Aby byla vaše investice dostatečně chráněna, je třeba mít skutečně kvalitní „neprůstřelnou“ nájemní smlouvu. Takovou na internetu v žádném případě nenajdete.