Držte si kapsy, státu dochází peníze. Jde si pro ty vaše.

Jedna kapsa prázdná, druhá vysypaná. Tak vypadají rezervy české vlády. Když už není kde brát sáhne stát do kapsy daňových poplatníků. Co z toho, že mělo být líp.

V poslední době se začíná stále víc mluvit o tom, že by se měla zvýšit daň z nemovitostí. Jak se v české kotlině začne mluvit o zvýšení daní měl by si daňový poplatník držet kapsu, aby mu z ní stát nevytáhl další peníze.

Vzpomínáte si na tažení proti podvodníkům v pohostinství? Jak to dopadlo? Stát zavedl EET na stravovací služby a okamžitě se zvedla se cena jídla. O kolik se, díky zavedení EET zvedl výběr daní dodnes nikdo neví. Kdo zvýšené ceny jídla zaplatil? Každý, kdo se šel do nějakého stravovacího zařízení najíst. Co na tom, že to položilo „pár“ vesnických hospod. Často to byly jediné „kulturní“ instituce ve vesnici. Jak ve vesnici není škola, hospoda a pošta tak se lidé odstěhují. Z vesnic se stávají místa duchů, kde je věkový průměr nad 60 let. Což má samozřejmě vliv i na ceny místních nemovitostí.

Krást se nemá. V tom se všichni jistě shodneme. Někteří to i dodržují. Upřímně řečeno, jestli zedník zatají nějaký melouch, tak mi to nevadí.  Peníze nikam neodveze. Utratí je v nejbližším obchodě a podpoří kolotoč peněz v místní ekonomice. Všichni se z toho mají dobře. I DPH se z toho zaplatí.

Problém je, když si z místního obchůdku zajde do supermarketu. Vloni potravinové řetězce „vyvezly“ za hranice zisky za víc jak 250 miliard. Ty potom roztáčí ekonomiku někde jinde než u nás. Na řadě jsou další „darebáci, podvodníci a vydřiduši“.

Teď stát uvažuje o tom, že se podívá na prsty všem, kteří za své peníze pořídili nemovitost na investici, aby nemuseli čekat na milodary od státu v podobě dorovnávání důchodů. Důchodů, na které stát po roce 2030 nebude mít dost prostředků, jak 5. 1. 2020 prohlásila ministryně financí.

Komu zvýšení daně ublíží? Paradoxně opět těm, kteří pro ni budou nejvíc horovat. Těm nejslabším, protože se dříve nebo později zvýšení daně bude promítat do zvýšení nájemného. Lid obecný bude ovšem nadšen, jak stát zatnul tipec těm, kteří jim poskytují střechu nad hlavou. Nadšení jim ale vydrží jen do chvíle, než pan domácí přijde se zvýšeným nájemným. To už jim ovšem nedocvakne, že se tak stalo v důsledku zvýšení daně z nemovitostí.

Kontrolní otázka přátelé: „Jak máte ve své nájemní smlouvě zajištěno, aby vás skokové navýšení daně z nemovitostí nepřekvapilo?“