Nájemní vztahy uzavřené za účelem uspokojení bytové potřeby nájemce jsou chráněny zákonem a pronajímatel může dát výpověď pouze ze zákonem daných důvodů uvedených v zák. č. 89/2012 Sb., Občanský zákoník.
V případě uzavření nájemní smlouvy na dobu určitou i neurčitou se nájemní smlouva vypovídá písemně. Výpovědní lhůta je 3 měsíce. Výpovědní lhůta začíná běžet prvního dne měsíce následujícího po dni kdy byla druhé straně doručena. Viz. článek o doručovací doložce.
Důvody pro výpověď ze strany pronajímatele jsou uvedeny v § 2288
(2) Pronajímatel může vypovědět nájem na dobu neurčitou v tříměsíční výpovědní době i v případě, že
(3) Vypoví-li pronajímatel nájem z důvodů uvedených v odstavcích 1 a 2, uvede výpovědní důvod ve výpovědi.
V případě uzavření nájemní smlouvy na dobu určitou i neurčitou může pronajímatel vypovědět nájemní smlouvu i bez výpovědní lhůty. Výpověď je účinná doručením. Nájemce je povinen odevzdat předmět nájmu bez zbytečného prodlení. To je nejpozději do 1 měsíce od skončení nájmu, tzn. doručení výpovědi.Viz. článek o doručovací doložce.
Zvlášť závažným porušení povinností (§ 2291) je skutečnost, že
Výpověď bez výpovědní doby platí pouze v případě, že
(3) Pronajímatel uvede ve výpovědi, v čem spatřuje zvlášť závažné porušení nájemcovy povinnosti a vyzve-li před doručením výpovědi nájemce, aby v přiměřené době odstranil své závadné chování, popřípadě odstranil protiprávní stav. Pokud by výpověď takové náležitosti neobsahovala nebo ji nepředcházel popsaný postup, tak se k takové výpovědi nepřihlíží.
Jaké podmínky musí výpověď splňovat, aby byla platná?
1) Musí být podána v písemné podobě a doručená všem oprávněným osobám (§ 2286).
2) Musí obsahovat poučení nájemce, že má právo vznést proti výpovědi námitky, a to do 2 měsíců od doručení výpovědi. Nájemce může navrhnout přezkoumání její oprávněnosti soudem (§ 2286, § 2290).
Pronajímatel by se měl k případným námitkám nájemce bez zbytečného prodlení písemně vyjádřit (akceptovat je nebo odmítnout).