Mladí půjdou do důchodu mnohem později

Ať si kdo chce, co chce říká, důchodová matematika je neúprosná. Aby bylo v budoucnu na důchody, tak se musí změnit jeden ze tří parametrů. Prodloužit odchod do důchodu, zvýšit odvody do důchodového systému (vy i zaměstnavatel zaplatíte víc ze své výplaty) nebo zvýšit počet plátců do důchodového systému. To je možné jen zvýšenou porodností nebo větším přílivem migrantů. Jednou z nejpravděpodobnějších změn je pozdější odchod do důchodu. Přestože je délka pracovního života v Evropské unii velmi rozdílná, jedno je naprosto jisté. Ve všech zemích se ekonomicky aktivní život stále prodlužuje. S pozdějším odchodem do důchodu počítají v celé Evropě. Česko v tom nebude výjimkou.

Jak dlouho by měl pracovat člověk, kterému je nyní 15 let? Aktuálně je průměr Evropské unie 36 let aktivního života. Je to o tři a čtvrt roku víc než v roce 2000. V Česku se za stejné období očekávaná délka pracovního života zvětšila o víc než dva a půl roku. Aktuálně je to 36,3 roku. To je mírně nad průměrem celé EU. Do doby zaměstnání se počítají pouze roky, kdy je člověk ekonomicky aktivní. Nepočítá se doba strávená studiem ani mateřská dovolená. Stejně tak všechny podobné situace, kdy je člověk zcela mimo pracovní trh. 

Češi začínají pracovat mnohem později. Podle dat Českého statistického úřadu za rok 2017 bylo ekonomicky aktivních mužů ve věku 15 až 19 let jenom 7,2 % a žen 5,5 %. Ve věkové skupině 20 až 24 let pracovalo 61,6 % mužů a 44,5 % žen. U populace lidí starších 60 let pracuje v Česku zhruba 23 % mužů a 11 % žen. Podle současných pravidel se bude věk odchodu do důchodu prodlužovat až do roku 2030, kdy by měli odcházet ženy i muži shodně v 65 letech. Dál by se měl věk odchodu do důchodu přepočítávat podle předpokládaného věku dožití. Protože ten stále roste předpokládá se, že dnešní čtyřicátníci by měli odcházet do důchodu v 66 letech. Mladí lidé, kterým je v současné době 25 let mají „šanci“, že se dočkají důchodu až v 67 letech. Se stejným věkem odchodu do důchodu počítá v budoucnu i Německo. 

Termín odchodu do důchodu si můžete spočítat na této kalkulačce.

https://www.penize.cz/kalkulacky/duchodova-kalkulacka

Neměli byste udělat ve svém životě takové změny, abyste nemuseli čekat až vám stát „povolí“ odejít do důchodu a postarat se o to abyste mohli odejít do důchodu co nejdřív. Že to není nic složitého se dozvíte v Realitní show 2020, která začíná 20. 1. 2020. Přihlásit se může ZDE.