Na spořících účtech nic nenaspoříte

Od spořícího účtu byste, podle jeho názvu, očekávali, že si zde něco nejen naspoříte, ale spořené prostředky také zhodnotíte. To ovšem zdaleka není pravda, bohužel. Jediný, kdo má z vašeho spořícího účtu skutečnou radost, je banka, u které máte peníze uloženy. Za mizerný úrok, který od ní dostanete může vaše peníze používat na nejrůznější spotřebitelské půjčky, kde dosahuje mnohonásobného zhodnocení.

Nedávno jsem četl informace o stabilitě českých bank. Hodnotitelé vyslovili názor, že stabilita českých bank je v rámci Evropy nadprůměrná. Nemusíme se bát krachů bank ani v případě, kdy by se ekonomice nedařilo. To je pro nás dobrá zpráva. Ta špatná zpráva je ta, že stabilita českých bank je z valné části dosažena tím, že banky si nemusí ve zvýšené míře půjčovat peníze u Česká národní banky a už vůbec ne v zahraničí. Vystačí si s penězi, které u ní mají složené její klienti.

A to je ta špatná zpráva pro klienty bank. Mají své peníze uložené v bance, protože je neumí zhodnotit. Jsou rádi, když jim spořící účet alespoň vyrovná inflaci, aby jejich peníze neztratily na hodnotě. Jste na tom také tak?

Z přehledu spořících účtů (kde si banky nediktují žádné dodatečné podmínky) získaném na začátku února 2018 je zřejmé, že maximální úroková sazba na spořících účtech jen lehce přesahuje půl procenta.

Co nabízí spořící účty v bankách
V této době nabízela nejvíc Sberbank, a to 0,53 %.
Ovšem jen do maximální výše 300 000 Kč.
Při úložce 100 000 Kč a po odečtení 15% daně ze zisku
je roční zisk cca 450 Kč.
Po započtení inflace 2,5% (v roce 2017) klesne reálná
hodnota uložených peněz o 2.050 Kč na 97 950 Kč.

Porovnejte to s investicí do nemovitosti:
Částka 100 000 Kč se použije jako akontace pro hypotéku.
Cena nemovitosti: 500 000 Kč
Akontace: 100 000 Kč (20 % z kupní ceny)
Úroková sazba: 3 % (stále se dá vyřídit hypotéka kolem 2,5 %)
Splátka hypotéky na 30 let: 1 686 Kč

Zhodnocení investice při nájmu ve výši:
5 000 Kč – zhodnocení 33,7 % po zdanění paušálem
6 000 Kč – zhodnocení 44,6 % po zdanění paušálem
7 000 Kč – zhodnocení 55,4 % po zdanění paušálem

Investice do nemovitostí jednoznačně předčí všechny spořící účty.

Je ještě vůbec o čem přemýšlet?

Chcete-li se dozvědět víc, absolvujte můj kurz “Tajemství investování“, kde se dozvíte vše potřebné o tom, jak zhodnotit co nejlépe zhodnotit své volné finanční prostředky. Podrobnosti najdete na www.tajemstviinvestovani.cz

Jestli vás článek zaujal sdílejte ho prosím na facebooku nebo ho pošlete svým kamarádům, přátelům a známým, které by mohl zajímat.