Odchod do důchodu, odchod do bídy!
Průměrný věk dožití se stále prodlužuje. Podle posledních údajů Českého statistického úřadu tvoří důchod téměř ¼ našeho života. Muž, kterému je dnes 35 let by se mohl podle statistiků dožít 77 let a žena 81 let. Jisté je, že přechodem do důchodu výrazně klesnou naše příjmy, nikoliv však naše výdaje. Abychom si důchod mohli opravdu užít, bylo by vhodné mít příjmy nejméně ve výši 80–85 % naší poslední výplaty. Státní důchod je přibližně poloviční. Tedy ten průměrný. U žen je mnohem nižší. Jak se všichni dnes a denně můžeme přesvědčit, tak životní náklady rostou rychleji, jak valorizace státních penzí. U těch, kteří v době své ekonomické činnosti podcení úspory na důchod, se může stát, že v době jejich důchodu bude jejich nejoblíbenější četbou slevový leták z hypermarketu.
Nejdřív dluhy a pak šetření!
Mladí lidé se nejdříve zadluží na 20–30 let při koupi bytu. K tomu auto a další „nezbytně nutné věcí“. Neumí si nic odříct. Chtějí mít hned životní úroveň, jakou mají jejich rodiče, kteří ji ale budovali celý život. Následuje mateřská, která řádně provětrá rodinnou pokladnu. Když už by se mohlo zdát, že jsou z nejhoršího venku, tak přichází další výdaje spojené s dětmi. Čím větší dítě, tím větší výdaje. Dokáží uspořit na dovolenou, ale už skoro nikdo nemyslí na to, co bude, až už nebudou ekonomicky aktivní. Ke spoření na důchod se dostáváme až kolem 45. roku svého života, a to už bychom měli odkládat skoro polovinu svých příjmů, což je nereálné.
Kde vzít a nekrást?
Viděl jsem několik „úžasných“ finančních plánů, kde se kalkulovalo s výnosem investic kolem 10 % a jiné další nesmysly. Kdo vám něco takového může zaručit po dobu 30–40 let? Snad jen obchod s bílým práškem a teď nemám na mysli Ariel.
Takže zpět k otázce: „Kde na to vzít a nekrást?“ Musíte šetřit a investovat! K šetření asi žádný zázrak nevymyslíme, ale jak je to s tím investováním? Kde vlastně dnes může běžný člověk investovat s jistotou, že o investované peníze nepřijde. Do zlata? To je čistá spekulace, spoléhající na to, že jeho cena stále poroste. Na tuto pohádku se, v posledních letech, nachytalo spoustu důvěřivých lidí. Stále tomu věřili, i když cena spadla o 30 %. Do akcií? Stačí jedna krize a jsou z nich bezcenné cáry papíru. Dividendy se dočkáme pouze u těch firem, kde je spoluvlastníkem stát a jeho věčně prázdná pokladna. U ostatních akcií nemáme naprosto žádnou možnost ovlivnit, zda bude dividenda vyplacena nebo reinvestována do rozvoje podniku.
Co zbývá? Sázka na jistotu
Tou jsou bezesporu nemovitosti. Jste vlastníky a nikdo vám do toho nemůže mluvit. Na vás záleží, za kolik nemovitost koupíte a za kolik ji budete pronajímat. Sami si rozhodnete, jakou dividendu si vyplatíte. Nájem můžete pomocí inflační doložky pravidelně zvyšovat, tak aby se jeho reálná hodnota nesnižovala. Už teď slyším vaše námitky. Nemovitosti? Kde bychom na ně vzali peníze? Vždyť jsme rádi, že vyjdeme s výplatou, kterou máme. Nemusíte mít hotovost. Stačí průměrný příjem. Nejnižší hypotéku si lze vzít už od 200 000 Kč. Dnes i na objekty pro rekreaci, což dříve nebylo možné. Mnoho lidí, kteří dříve přišli o střechu nad hlavou, si dnes pronajímá zahradní chaty. Další si kupují levné pozemky, aby si na nich postavili mobilheim. Možností je mnoho, jen se rozhlédnout. Pokud byste chtěli vědět jak na to, podívejte se na moje webové stránky www.tajemstviinvestovani.cz a tam se dozvíte víc.