Pronájem je nejdražší cesta jak bydlet

Kdo nemá vlastní bydlení, nezbývá mu než bydlet v pronájmu. Většinou se nikdo nezabývá tím, kolik vlastně za celý život za nájem zaplatí.

Sám jsem si to také neuměl v celém rozsahu představit, dokud jsem si nesedl ke kalkulačce. Také byste to měli udělat. Je to dost děsivé čtení.  Abyste si dokázali v celém rozsahu představit, co znamená celoživotní bydlení v nájmu, převeďme si tuto informaci do řeči čísel na modelovém příkladu.

Příklad: Pokud si vaše děti pronajmou byt, za který budou platit stále stejné měsíční nájemné, řekněme ve výši 10.000 Kč, tak za období jejich ekonomicky aktivního života, tedy od 20 do 65 let, to je za 45 let, zaplatí jen za nájem 5 400 000 . Další peníze budou samozřejmě platit za odběr elektřiny, plynu, vody, tepla, internetu atd. Zaplatí tedy téměř 5 500 000 Kč za pronájem, a co je nejhorší, nikdy jim nic nebude patřit.

Odchodem do důchodu ovšem život nekončí, a tím pádem nekončí ani placení nájemného. Průměrná délka života v důchodu byla v roce 2020 24 let. To znamená, že v důchodu by při stejné ceně nájemného zaplatili vaše děti dalších 2 880 000 Kč. 

Vzhledem k tomu, že průměrná délka života se neustále prodlužuje, je téměř jisté, že v době, kdy vaše děti či vnuci dospějí do důchodového věku, bude průměrný věk dožití ještě o podstatný kus delší. Nájem tedy budou hradit delší dobu a zaplatí ještě mnohem víc peněz. A výsledek bude stále stejný. Zaplatí milióny a nic jim nebude patřit. Celkem by za celý svůj život zaplatili jen za nájem těžko uvěřitelných 8 280 000 a přesto nebudou mít na stará kolena žádnou jistotu, že je pronajímatel nevyhodí jen proto, že bude potřebovat byt pro svoji rodinu nebo už prostě z malého důchodu neutáhnou stále se zvyšující nájem.

Nechci vás děsit, ale ta nejhorší zpráva přichází až nakonec. Většina pronajímatelů nájem každoročně zvyšuje o výši inflace. Je to celkem logické, protože jinak by se nezachovala jeho hodnota, jakou měl v době podpisu nájemní smlouvy.

Při každoročním zvýšení nájmu o 2 % by zaplatili vaše děti zaplatily víc jak 13 500 000 Kč. Jste v šoku? Měli byste být. Chtěli byste jim s tím pomoci, ale nevíte jak?

5 cest jak zajistit bydlení vašich dětí

Není jen jedno řešení, ale je jich dokonce 5. Jde jen to vybrat tu cestu, která je nejvýhodnější pro vás. Chcete-li se dozvědět jakou cestu vybrat, přihlaste se na videokurz s názvem „Investování začíná v mateřské školce“. Přihlášku najdete zde. Kurz je samozřejmě určen pro všechny věkové kategorie. Samotný název jen naznačuje, že čím dřív začnete, tím lepší to pro vás bude. Čím déle to budete odkládat, tím víc peněz to bude vaše děti stát.