Tak jsme si zase jednou polepšili

Od října nás čeká výrazné zpřísnění podmínek pro poskytování úvěrů na bydlení.

Dotknou se především mladých lidí. Ti budou muset nesmyslně vyhazovat peníze za nájemní bydlení, které bude díky nedostupností hypoték dražší než dosud.

Proto se stát rozhodl pomoci mladým lidem státní půjčkou se velmi nízkým úrokem. Má to jednu malou vadu. Už první den bylo přijato 256 žádostí v celkovém objemu 299,2 miliónu.  To je skoro polovina částky vyčleněná pro pomoc mladým. Lze tedy předpokládat, že zítra bude vyčerpána i druhá polovina z plánované částky 650 miliónů. Odhadem tak státní půjčky vyjdou na cca na 650 žadatelů.

V roce 2017 bylo poskytnuto 109 600 bankovních hypoték. To je skoro 170× víc, než kolika žadatelům pomůže státní půjčka.  Banky na rozdíl od státu půjčily na hypotéky 225,8 miliard korun. A to i přesto, že byty zdražily o 11,4 % a rodinné domy o necelých 7 % a banky mohly poskytovat maximálně 15 % z nových hypoték v rozmezí 80 až 90 % hodnoty nemovitosti. Mimochodem., za maximální částku na koupi bytu ze státní půjčky ve výši 1,2 miliónu si ve větších městech jako je Praha a Brno nekoupíte ani garsonku.

Tak jsme si zase jednou polepšili.