Jednou to přece musí vyjít

Mnoho lidí má představu, že bohatství na ně tak nějak „spadne“. Jednoho dne tady prostě bude. Když budou například Sportku podávat stále dokola, tak to by bylo, aby se to jednou nepovedlo. Vůbec je nezajímá, že pravděpodobnost výhry první ceny ve Sportce je 13 983 816 = 0,00000007151123 %.

Vrcholem skličujícího optimismu hráčů Sportky (stejně jako všech dalších podobných akcí) je prohlášení: „Ale co když se to povede?“ Na to se podstatě nedá nic rozumného říct.

Zkusme trochu neúprosné matematiky.
Pokud byste podávali Sportku v každém termínu (nepočítám ty mimořádné), tak vás to týdně bude stát 440 Kč. V realitních podílových fondech lze koupit akcie od 500 Kč. Mohli bystě mít 4 akcie měsíčně. 36 ročně. 360 za 10 let. Za 10 let byste měli v podílových fondech uloženo 180.000 Kč. Pokud fond dosahuje zhodnocení nad úrovní inflace, tak vám zůstane zachována hodnota vašich peněz. Podíly můžete kdykoliv prodat a proměnit je v hotové peníze.

Takové investování má tři výhody. Nepřicházíte o peníze při neúspěšných slosováních, bráníte inflaci v znehodnocování vašich peněz, a ještě máte celkem slušnou šanci, že vám fond vydělá nějakou korunu navíc. Takto investované peníze mají tu výhodu, že je můžete prodat a získat hotovost.

Namítnete, že takhle se přece bohatým nestanete. Ano, máte pravdu. Ale naučíte se dvě velmi důležité věci. Bránit své peníze proti zničujícímu působení inflaci a odkládat si část finančních prostředků do té doby, než jich bude dostatek na přímou investici do nemovitostí.